Bolest je u oko 90% slučajeva vezana za nošenje kontaktnih leća budući da one uzrokuju mikrotraume rožnice pa ovaj parazit može prodrijeti u oko.
Acanthamoeba je široko rasprostranjeni parazit iz grupe praživotinja. Prisutan je u zemlji, zraku, ali uglavnom u vodenim sustavima diljem svijeta. Njihova glavna staništa su jezera, rijeke i mora, no nalazimo ih u bazenima, tekućoj vodi I klimatizacijskim sustavima.Upala rožnice uzrokovana Acanthamoebom po prvi puta je opisana 1973. godine. To je ozbiljno stanje koje prijeti gubitkom vida, teško se liječi i ostavlja teške posljedice na rožnici zbog kojih je često je potrebna i transplantacija rožnice.
Bolest je u oko 90% slučajeva vezana za nošenje kontaktnih leća budući da one uzrokuju mikrotraume rožnice pa ovaj parazit može prodrijeti u oko. Ovo ne znači da se bolest javlja često, ali zahtjeva brigu i pridržavanje uputa o ponašanju i održavanju kontaktnih leća.
Upala može biti povezana s nošenjem svih vrsta kontaktnih leća. Faktori koji povećavaju rizik od infekcije su:
- Upotreba vode iz slavine tijekom održavanja kontaktnih leća
- Upotreba otopina kojima je istekao rok ili čuvanje kontaktnih leća u fiziološkoj otopini
- Stare i prljave posudice za čuvanje leća
- Nošenje kontaktnih leća u saunama, plivanje i tuširanje s lećama
- Nepridržavanje propisanog roka zamjene kontaktne leće
- Prljave ruke
Ukoliko se posumnja na Acanthamoebu potrebno je što prije uzeti uzorak rožnice na mikrobiološku analizu da bi se pravovremeno započelo liječenje lokalnim i sistemskim lijekovima. Liječenje je teško, dugotrajno i s neizvjesnim ishodom.